NATO Kendisine Çeki Düzen Vermek Zorunda Kalacak

11 ay önce 0
NATO Kendisine Çeki Düzen Vermek Zorunda Kalacak

NATO ile Türkiye arasındaki krizi, Rusya merkezli Sputnik haber sitesine değerlendiren uzmanlara göre NATO kendisine çeki düzen vermek zorunda kalacak.

Türkiye bir süredir Amerika ve diğer Batılı ülkelerden, siyasi anlamda bir iş birliği emaresi görmediği için her iki tarafa da sert tepki gösteriyor. Batılı ülkelerin hiç biri Türkiye’nin darbe girişiminden sorumlu tuttuğu kişileri şimdiye kadar iade etmedi.

Amerika, Türkiye’nin terör örgütü olarak gördüğü gruplara silah desteği veriyor.

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson’ın “Türkiye Rusya ve İran’ı Batı’ya tercih etmesin” sözleri ışığında ABD öncülüğündeki NATO ile Türkiye arasındaki krizi Sputnik’e değerlendiren uzmanlara göre, Batı, Türkiye’yi sürekli bir karar vermeye zorluyor ancak sürecin sonunda Türkiye değil NATO kendisine çeki düzen vermek zorunda kalacak.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson; “İran ve Rusya, Türkiye’ye Batı toplumlarının sağlayabileceği ekonomik ve siyasi faydaları sunamaz” sözleri çok sayıda soru işaretini beraberinde getirdi. Bunlardan ilki Batı Türkiye’ye hangi siyasi faydaları getiriyor?

Tillerson’ın sözlerinde geçen ekonomik faydalar ise, Türkiye’nin AB’ye getirdiği faydaları yok sayması sebebiyle başlı başına bir tartışma konusu. 2015 yılında AB’nin beşinci en büyük ticaret ortağı haline gelen Türkiye, AB ile arasındaki serbest ticaret sözleşmelerinden kaynaklanan asimetri sebebiyle dezavantajlı bir konum içerisinde.

Ayrıca, AB’nin Türkiye’ye 79 milyar avro tutarındaki ihracatına karşılık Türkiye’nin 61,6 milyar avro tutarındaki ihracatının oluşturduğu bu tablo, ticari ilişkilerin tek taraflı olarak Türkiye aleyhine olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Bütün bunlara ek olarak, hızla güçlenen Rusya ve Türkiye ilişkilerinin değiştirmekte olduğu bağlam da gözden kaçmamalı.

Uçak krizini geride bırakan ve ilişkilerini hızla güçlendiren Rusya ile Türkiye şimdilerde S-400 hava savunma sisteminin satın alımına ilişkin nihai karara varmış, Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi için hükümetler arası anlaşmayı imzalamış ve Akkuyu Nükleer Santrali’yle ilgili somut adımlar atmaya başlamış durumda. Bahsi geçen bütün bu projeler de, orta vadede 100 milyar dolara yükseltilmesi yönündeki hedefin bir parçası olarak değerlendirildiğinde; AB’nin Türkiye’ye sağladığı kazancın ikame edilemez olmaktan adım adım uzaklaştığı anlaşılabilir.

Dünya çapında çok başarılı olan Bilim insanı Merhum Oktay Sinanoğlu ise batının batacağını vurguluyordu. Ben Asyalıyım ve Asyalı olmaktan grurur duyuyorum. Batılılaşmak demek batmak demektir. Bilim ve teknoloji Batıdan doğuya geçti.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç
Hangi Marka Hangi Ülkenin | Amerikan Malları Listesi