Fransa Lideri Macron Afrika Ülkesi Burkina Faso’da Soğuk Terler Döktü

11 ay önce 0
Fransa Lideri Macron Afrika Ülkesi Burkina Faso'da Soğuk Terler Döktü

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Burkina Faso, Gana ve Fildişi Sahilleri’ni kapsayan üç günlük bir tura çıktı.

Fransa lideri Burkina Faso’nun başkenti Ouagadougou’ya inmeden birkaç saat önce Fransız askerlerine yönelik saldırıda 3 sivil yaralandı. Macron Burkina Faso lideriyle görüşürken de Fransız heyetinin konvoyuna taş atıldı ve bir araç isabet aldı.

Fransa’nın eski sömürgeci bir ülke olduğunu artık Afrika halklarına ne yapacaklarını söylemeyeceğini belirtti.

Vagadugu Üniversitesi’nde öğrencilerle yapılan söyleşide, Fransa’nın Libya’ya müdahalesiyle artan Akdeniz’deki göçmen trajedileri ve Libya’da göçmenlerin köle pazarlarında satılmaları gündeme geldi.

Fransa’nın başlattığı askeri müdahaleyle Kaddafi’nin devrilmesi sonrasında oluşan kaos, şiddet ve içsavaş ortamına sürüklenen Libya’da siyasi çözüm için diplomatik çabalar sarf ettiklerini savunan Macron, İnsan kaçakçıları kim? Kendinize sorun. Akıl almaz. Kim kaçakçılar? Afrikalılar, dostlarım, Afrikalılar. Kaçakçılar Fransız değil, Afrikalı. Bana Nijerya ile Libya arasında kaçakçılık yapan bir Fransız, Belçikalı, Alman gösterin. Böyle biri yoktur, dedi.

Fransa’daki Afrikalı öğrencilerin sayısıyla Afrika’daki Fransız askerlerinin sayısının karşılaştırılması istenince gerilen Macron, Afrika’da görevi başında ölen Fransız askerlerinden söz edip kendisine bu soruyu soran öğrenciye ortak bir tarihimiz var. Fransız askerleri için yapmanız gereken tek bir şey var, o da onları alkışlamak, dedi.

Daha önce Afrika’nın medenileşme mücadelesi hakkında yaptığı, küçümseyici yorumlarından ötürü özür dileyen Macron, bu özrün ardından Afrika’da kadın hakları ve nükleer santral konusunda tartışmalı ifadeler kullandı. Fransa’nın Afrikalı kızlara burs vereceği veya aile planlaması konusunda tavsiyede bulunabileceğini söyleyen Macron’un kadın başına 6, 7, 8 çocuğun düştüğü aileler gördüğünüzde bunun kadının tercihi olduğundan emin misiniz? sorusunu yöneltmesi üzerine salondan eleştiriler yükseldi.

Bir öğrenci Fransa’nın inşaat halindeki bir nükleer santralle ilgili ne yapacağı sorusuna Macron “Sanki ben halen sömürgeci bir güçmüşüm gibi konuşuyorsunuz. Burkina’da elektrik anlaşması istemiyorum. Bu sizin devlet başkanınızın işi” dedi.

Burkina Faso Devlet Başkanı Kabore, el sallayarak salondan birkaç dakikalığına ayrıldı. Macron bunun üzerine Kabore’ye gitme diye seslenerek klimayı tamir edecek yorumunu yaptı.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç
Hangi Marka Hangi Ülkenin | Amerikan Malları Listesi