RTÜK Sigara Dışında Kanser Yapan Ürünlerin Reklamını Ne Zaman Yasaklayacak

1 sene önce 0

RTÜK denetiminde bulunan televizyon ve radyo kuruluşlarında sürekli insanları kanser yapan içeriklere sahip ürünlerin markaları tarafından reklamlar yapılıyor.

Reklamların hiç birinde ürünlerin insan sağlığına verdiği kanserojen zararlardan bahsedilmezken zararlı ürünlerin reklamları çok sık dönüyor.

Geçmiş yıllarda yine aynı ekranlarda insanları kanser yapan sigara markalarının reklamları çok sıklıkla dönerdi. İnsanların canını alan sigaranın, günümüzde reklamını yapmak yasak ancak çok sayıda kansere neden olan kimyasal ürünleri, yiyecekler ve içeceklerin reklamı serbest durumda.

Ayrıca ürünlerde kullanılan zararlı içerikler reklamlarda belirtilmediği gibi firmaların internet sitelerinde de bu konuda bilgilendirici içerik bulunmuyor.

Kanserin bıraktığı sakatlıklar ve tedavideki yüksek maliyetler, ülke ekonomisi ve iş gücünde ağır kayıplara neden oluyor.

2005 yılında 4 ayrı tebliğle TSE denetiminden çıkarılan ürünler şunlar;
Diş macunu, sabun, deterjan, kadın çorabı, dondurucu, klima, inşaat boyaları, plastik boru, lamba, lamba duyları, tekstil ürünleri, pamuklu kadife kumaş, pamuk içeren dikiş, nakış ve dantel iplikleri, pamuk içeren dokumalık iplikler, penye kumaş, tekstilde kullanılan cırt bantlar, laminant parke, pvc yer döşemesi, elastik yer döşemesi, seramik karo, cam, lavabo, rezervuar, hela taşı, sifon, pisuar, kurna, vana, musluk, batarya, duş teknesi, güneş gözlüğü, gözlük camları, çelik kapılar, kilit, ahşap iç kapı kasaları, kına, elektrikli battaniye, yağ keçeleri, conta, motosiklet, zincir, lastik, akü, antifriz, jant, cankurtaran kemerleri, profil, fırın, radyatör, şofben, yangın söndürücü, kereste, tuğla, çatı kiremitleri, beton bordür taşları, tutkal, vernik, matkap ucu, kibrit, termometre, iskambil kağıdı, radyo, televizyon, anten, mp3 çalar, zarflar, kartlar ve yazışma kağıtları, okul defterleri, kağıt ve kartondan kutular, oluklu mukavvalar.

Bakanlığa zararlı marka ve ürün şikayetinde bulunmak için:
https://bams.sanayi.gov.tr/urunguvenligisikayeti.aspx

Ürünlerde kullanılan kanserojen maddeler:
Benzaldehit, Etil paraben, metil paraben ve propil paraben, polietilen glikol, Etil­metil paraben, Ftalat, İzopropil, myristat, Llauril sülfat, sodyum, tetrasodyum, glikol, propilen Oktinoksat ve isophthalate, Polietilen ve tereftalat, Polimetilmetakrilat

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç
Hangi Marka Hangi Ülkenin | Amerikan Malları Listesi