Aykut Kocaman Başarısız Olunca Fenerbahçe’de Alex De Souza Yeniden Gündeme Geldi

11 ay önce 0
Aykut Kocaman Başarısız Olunca Fenerbahçe'de Alex De Souza Yeniden Gündeme Geldi

Fenerbahçe’de 2004-2005 sezonundan itibaren aralıksız 9 sezon futbol oynayan Brezilyalı yıldız Alex De Souza Fenerbahçe formasıyla 6 kupa kazanmıştı. Fenerbahçe’nin ligde en fazla oynayan yabancı futbolcusu durumunda. Fenerbahçe’nin lig tarihindeki ilk ve tek yabancı gol kralı. Türk takımlarının UEFA kupalarında en çok gol atan ve en çok oynayan yabancı futbolcusu. 2008 Şampiyonlar ligi asist kralı.

Fenerbahçe formasıyla ligde 136 gol atan Alex’in en büyük amacı ligde 140 gol atan Aykut Kocaman’ın gol rekorunu kırmaktı ancak Aykut Kocaman ile yaşadığı sorunlar nedeniyle bir anda takımdan gönderilmişti.

Kazanılan 3 şampiyonluğa önemli katkılar yapan, 2006-2007 ve 2010-2011 sezonlarında iki kez Süper Ligde Gol Kralı olan Alex, resmi maçlarda 340 kez oynadığı Fenerbahçe formasıyla 171 gole imzasını attı.

Fenerbahçe formasıyla Alex 9 sezon boyunca :

Süper Ligde 242 maçta 136 gol
Türkiye Kupasında 35 maçta 18 gol
Süper Kupada 3 maçta 3 gol
UEFA Kupalarında 60 maçta 14 gol atarak toplamda 340 maçta 171 gol atıp Fenerbahçe tarihine geçmişti.

Fenerbahçeli taraftarlar, Brezilyalı futbolcuya olan sevgisini, heykelini dikerek göstermişti.

Fenerbahçe formasıyla bir jübile yapması bile çok görülen Alex De Souza 2014 yılında Coritiba-Bahia maçıyla profesyonel futbol kariyerine nokta koymuştu.

Fenerbahçeli taraftarlar yıllardır yeri bir türlü doldurulamayan Alex De Souza’yı özlüyor, Aykut Kocaman’ı ise bir daha geri dönmemek üzere görevini bırakıp gitmesini istiyor.

Alex de Souza Nisan ayında, Resenha ESPN adlı televizyon programında Aykut Kocaman hakkında şunları açıklamıştı:

Aykut bir gün kahvaltıda bana, bundan sonra takımla idmanlara çıkmayacaksın, dedi. Ben de ona, ne yaptım ki yedek takıma gidiyorum?’ diye sordum. O da bana, git bunu takım menajeriyle konuş dedi. Menajer ise bana, bunu Aykut’la konuş. onun kararı, dedi. Daha fazla ne söyleyebilirim ki, sözüne asla güvenemeyeceğiniz, bir teknik direktörle çalışıyorduk.

Bir gün idmandayız, Baroni ile serbest atış çalışması yapıyoruz, Aykut bizi izliyor. Daha sonra yanımıza çevirmenimiz geldi. UEFA’da Spartak Moskova maçı öncesiydi. Size bir kötü bir de berbat haberim var, dedi. Önce bana, bu maçta oynamıyorsun, sonra da Baroni senin yerine oynayacak dedi. Aykut, Cristian’ın 10 numara oynayabileceğini düşünecek kadar futbola uzaktı.

Takımdaki herkes biliyordu ki, ben Cristian’dan daha fazla gole yakındım. Sonra Aykut maç konuşmasında, serbest vuruşları ve köşe vuruşlarını Cristian kullanacak, dedi. Ben de Ya ben? diye sordum. Bugün 10 numara Cristian karşılığını verdi. Christian o maçta top bile göremedi. Aykut geri dönecekmiş. Ne diyebilirim ki Fenerbahçe için üzgünüm.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç