Ana Sayfa | Bilgiler | Spor | Ekonomi | Teknoloji | Mutfak | Magazin | Sağlık | Dünya | Arşiv | English | Русский | العربية | 日本語

Sponsorlu Bağlantılar

26 Eylül 2017 Salı 12:26
Ana Sayfa » Arşiv » Büyük İsrail Projesi Kapsamında Parçalanması Planlanan Irak Hakkında İsrail’den Konuşma Yasağı

Büyük İsrail Projesi Kapsamında Parçalanması Planlanan Irak Hakkında İsrail’den Konuşma Yasağı

Büyük İsrail Projesi Kapsamında Parçalanması Planlanan Irak Hakkında İsrail'den Konuşma Yasağı

İsrail’in istediği planladığı ve desteklediği gayrimeşru referandum yapılınca İsrail’de Başbakan Benyamin Netanyahu referandum hakkında hükümet adına herhangi bir açıklama yapılmasını yasakladı.

Ortadoğu kavramı ilk kez batılılar tarafından ortaya atılmıştır. Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu Ortadoğu, tarihinin hemen her döneminde istilacı ve sömürgeci güçler için Asya kıtasının giriş kapısı olarak görülmüştür. Amerika, Ortadoğu’nun jandarmalığını yani Asya’nın giriş kapısının anahtarını dolaylı da olsa İsrail’e vermiştir.

Avrupa’nın gözünde bir İsrail projesi var bu İsrail projesinin üç versiyonu var. İsraililer, Kudüs merkezli 50 eyaletli bir Orta Doğu düşünüyor. Bu eyaletlerinin birisi Ermenistan, bir diğerinin adı Kürdistan.

Kudüs merkezli Orta Doğu projesinden Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni 7 ayrı eyalete bölme planı da var.

Kürt-Türk çatışmasının, Alevi-Sünni çatışmasının, Ermeni-Türk çatışmasının sebebi bu.

Ortadoğu’daki güç merkezlerini de (Irak örneğinde olduğu gibi) güçsüzleştirme ve Büyük Ortadoğu Projesi(BOP) ile de bölgeyi şehir devletlerine dönüştürmek suretiyle BOP’un Büyük İsrail Projesi (BİP)’ne giden yolu hazırlamakta olduğuna dair ipuçları her geçen gün daha da berrak hale gelmektedir.

İsrail, dünyadaki Siyonistlerin de gücü ile Kudüs merkezli bir Ortadoğu hakimiyeti yani BİP yönünde ABD ve AB’nin de desteğini almaktadır.

Irak’ta İsrail için olabilecek en iyi şeyin Irak’ın Şii ve Sunni devletler ve Kürt tarafının ayrılması olduğu belirtiliyor.

Irak ordusu Sünni kumandanlara sahip Şii bir ordudur. Bu çok önemlidir ve bu sebeple uzun süre ordunun sadakatini korumak mümkün olamayacaktır. Suriye ve daha sonra Irak’ın feshi ve Lübnan’da olduğu gibi etnik ve dini bölgelere ayrılması İsrail’in uzun vadede Doğu cephesindeki bir numaralı hedefidir ve bunun için kısa vadede bu devletlerin askeri gücünün feshi ana hedeftir.

Irak’ın feshi, Suriye’nin feshinden bile daha önemlidir. Irak, Suriye’den daha güçlüdür. Kısa vadede İsrail’in en büyük tehditi Irak’ın gücüdür. Bir Irak-İran savaşı Irak’ı parçalayacak ve bize karşı geniş bir cephede çatışma organize etmesine imkan vermeden çökmesine sebep olacaktır. Osmanlı döneminde Suriye’de olduğu gibi Irak’ta da etnik/dini bazda bölgelere bölünme mümkündür. Üç büyük şehir etrafında üç (veya daha fazla) eyalet var olacaktır: Basra, Bağdat ve Musul ve güneydeki Şii bölgeler Sunni ve Kürt kuzeyden ayrılacaktır. İran-Irak çatışmasının kutuplaşmayı derinleştirmesi olasıdır.

Irak, çoğunluğun Şii ve yönetimdeki azınlığın Sünni olmasına rağmen özünde komşularından hiç farklı değildir. Nüfusun yüzde 65′i politik konularda söz sahibi değildir, yüzde 20′lik elit bir zümre tüm gücü ellerinde tutmaktadır. Buna ek olarak Kuzey’de büyük bir Kürt azınlık vardır ve yönetimdeki rejimin kuvveti, ordu ve petrol gelirleri olmasa idi, Irak’ın gelecekteki durumu Lübnan’ın geçmişteki ve Suriye’nin bugünkü durumundan hiç de farklı olmazdı.

Atatürk Anadolu’daki bağımsızlık savaşını kazandıktan 10 yıl sonra Ortadoğu barışı ve Türk Dünyasına giden yolun emniyeti ve bölgesel barış için Sadabat Paktı’nı Türkiye’nin öncülüğünde kurmuştur. Bugün de bölgesel sorunların merkezi Amerika’nın sömürüsüne karşı bölgesel güç birliklerinin kurulmasıyla karşı durulabileceği görüşü ağırlık kazanmaktadır.

Bölgesel sorunların çözümünde Atatürk’ün akılcı politikası en geçerli yol olarak görünmektedir. Zira sömürgeci güçlerin projelerine ortak alınmak suretiyle tarihimize uygun düşmeyen maceralara sürüklenmemiz bölgenin güven ve istikrarının teminatı olarak görülen Türkiye’ye güven ve itibar kaybına uğratabilir.

Bugün gelinen noktada ise, küreselleşme adına BOP ile Ortadoğu’da Türk varlığı, etkinliği gerilerken Yahudi-Hıristiyan ortaklığındaki güçler de tıpkı X. yüzyılda olduğu gibi Ortadoğu’da gayr-i Müslim egemenliğine yöneliş gözlenmektedir.

Atatürk’ün Sadabat Paktı çerçevesinde Türkiye, İran, Azerbaycan ve Suriye’nin Selçuklu projesini hayata geçirmesi için tarihi, kültürel ve dini manada ortak payda mevcuttur. Büyük Selçuklu Devleti’nin hakim olduğu 10 milyon km²lik topraklar üzerinde 20 siyasi teşekkülün ortak paydası Selçuklu coğrafyasının bugünkü temsilcileri kültür, tarih ve din merkezli birlikteliğe dayanan Selçuklu projesinin hayata geçirilmesiyle Ortadoğu, Kafkasya, Anadolu ve Türkistan’a yönelik projelerin tehdit ve tehlikesini önlemiş olacaktır.

Selçuklu projesinin sonucunda oluşturulacak olan Merkezi Ülkeler Birliği’nin uluslararası güç merkezleriyle ortak çıkarları doğrultusunda yapacakları çok yönlü işbirliği Türk-İslam âleminin bugün ve geleceği için gerekli olduğunun en açık işareti Suriye, Irak, Afganistan, Lübnan ve Filistin’e yönelik sıcak savaşlar.

İsrail Aldığı Petrolün Büyük Bir Kısımını Irak’tan Sağlıyor

Bazı Arap Ülkeleri İsrail İle İşbirliği İçinde

Filistin İşgalinin Benzerini Planlayan İsrail’in Başbakanı Irak’ın Bölünmesini Tam DestekliyorBüyük İsrail Projesi Kapsamında Parçalanması Planlanan Irak Hakkında İsrail’den Konuşma Yasağı

Twitter'da Paylaş

Benzer yazılar

Rozethaber.com "Büyük İsrail Projesi Kapsamında Parçalanması Planlanan Irak Hakkında İsrail’den Konuşma Yasağı" Arşiv

Haber Özeti: İsrail’in istediği planladığı ve desteklediği gayrimeşru referandum yapılınca İsrail’de Başbakan Benyamin Netanyahu referandum hakkında hükümet adına herhangi bir açıklama yapılmasını yasakladı. Ortadoğu kavramı ilk kez batılılar tarafından ortaya atılmıştır. Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu Ortadoğu, tarihinin hemen her döneminde istilacı ve sömürgeci güçler için Asya kıtasının giriş kapısı olarak görülmüştür.
Etiketler: , , , , , , , , ,

Büyük İsrail Projesi Kapsamında Parçalanması Planlanan Irak Hakkında İsrail’den Konuşma Yasağı Hakkında YorumSponsorlu Bağlantılar