Mobil Ürün ve Hizmet Sunan Yerli ve Yabancı Şirketler İçin Türkiye Fırsatlar Kapısı

11 ay önce 0
Mobil Ürün ve Hizmet Sunan Yerli ve Yabancı Şirketler İçin Türkiye Fırsatlar Kapısı

Amerikan merkezli Mastercard’ın ERA Research & Consultancy ile birlikte Türkiye’de 12 şehirde gerçekleştirdiği Dijital Kullanım Araştırmasına göre Türkiye’de cep telefonu temel ihtiyaç haline gelmiş durumda.

Cep telefonu, tablet ve bilgisayarlar daha çok internet için kullanılıyor.

Eğitim seviyesi yüksek bireyler interneti araştırma yapmak, haber okumak, e-postalarını takip etmek ve alışveriş yapmak için kullanırken, 18-24 yaş arası genç kuşak interneti daha çok eğlence amaçlı; oyun, mesajlaşma, video ve müzik gibi aktivitelerden oluşuyor.

Sosyal medyayı herkes mutlaka kullanıyor. En popüler mecra ise Amerikan merkezli Facebook ama kadınlar arasında en çok Facebook’un sahibi olduğu Instagram kullanılıyor.

Mobil ürün ve hizmetler sunabilen yerli ve yabancı firmalar için Türkiye bir fırsatlar kapısı. Bu kapıyı aralamak için de tüketiciler kadar firmaların bu dijital dönüşüme uyum sağlamaları gerekiyor. Alışveriş ve finansal işlemler için internet kullanımı yaygın.

İnternet üzerinden alışveriş her geçen gün dünya genelinde yaygınlaştığı gibi Türk tüketicileri arasında da yaygınlaşıyor. Neredeyse her iki kişiden biri internet üzerinden alışveriş yaparken, online alışverişi tercih edenlerin yarısı ise yine pratikliği sebebiyle ödemeyi kredi kartı ile yapıyor.

Dijital dönüşüm bankacılık işlemlerine de yansımış durumda. Havale, EFT, fatura ödeme, kredi kartı ödemeleri gibi bankacılık işlemleri de banka şubesinden daha çok cep telefonu üzerinden yapılıyor.

İnternet kullanmayan ya da interneti sanal işlemler için kullanmayanlar arasında güvenlik, en önemli endişe nedeni.

Kredi kartları ile sunulan basit alternatif ödeme yöntemlerinin kullanımının yaygınlaşması biraz daha zaman alacak gibi görünüyor. Belli bir tutarın altındaki ödemeler için, kimlik doğrulamaya gerek kalmadan hızlı bir şekilde sadece kart göstererek yapılan temassız özellikli kart kullanımı henüz yaygınlaşmış durumda değil. Temassız karta sahip olan her 3 kişiden 2’si ulaşım için ayrı bir karta gerek kalmadan temassız kredi kartı ile ödeme yapmak istiyor.

Londra, Şikago, St. Petersburg, Kiev ve Bükreş gibi birçok metropolde Mastercard altyapısı ile kullanılan bu pratik sistem, Türkiye’de de Mersin, Muğla ve Kocaeli illerinde kullanılıyor ve Türkiye geneline yaygınlaştırılması planlanıyor.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç
Hangi Marka Hangi Ülkenin | Amerikan Malları Listesi