Dursun Özbek: Hakem Meselesinin Derhal Halledilmesi Lazım

12 ay önce 0
Dursun Özbek: Hakem Meselesinin Derhal Halledilmesi Lazım

Galatasaray başkanı Dursun Özbek derbi maçı sonrası hakem sorununa dikkat çekti. Özbek şunları ifade etti:
Sonucu elbette hakeme bağlamak istemiyorum ama sahada memnuniyetsizlik var ise bu gerilim kaliteye de seyirciye de yansıyor. İlk yarıda çıkan sarı kartlar da oyunun gidişatını etkiledi.

50 bin kişi de memnun olmadı, bunu sorgulamak lazım. Bundan sonraki maçlarda hakemlerin çok daha dikkatli olması gerektiğini düşünüyorum. Büyük paralar harcanarak bu takımlar vücuda getiriliyor, bu yönetimle etkilenip kapasitelerini sergileyemiyorlarsa seyirci de memnun olmuyor.

Bugün 18 takım hakemlerin performansından memnun değil. Bunu dile getirdik. Video Hakem Sistemi bunlardan bir tanesi… Kulüpler Birliği olarak bunun uygulanmasını istiyoruz. TFF de bunun yanında… Bir pilot uygulama yapılacak ve önümüzdeki sezon bu sistem uygulanacak. Hakem meselesinin derhal halledilmesi lazım. Başka türlü yoruma girmeye gerek yok.

Sayın Çakır verdiği kararlarla kendi içinde çelişkiye düştü. Bir penaltımızı görmedi. Bunun görülmemesi mümkün değil. Yan hakem de kendisine bakarak belki de bu karardan döndü. Bunu tartışmıyorum. Belhanda’nın düşürülmesiyle ilgili bir sarı kart ise kırmızıya döndü. İlk aldığı kart doğru. Penaltı da penaltı değil, hakemi aldatmaya yönelik hareketi ben de gördüm. Ancak, geçen seneki Karabük maçına gidelim. Aynı hakem, aleyhimize bir penaltı çaldı, birebir aynı… 3 sezon önce oynadığımız Fenerbahçe maçında taçtan topun çevrildiği derbide de aynı yan hakem. Bütün bunlar ortaya çıkınca, resimler yan yana gelince tesadüf değil diyorsunuz. Bu yorumlara sebebiyet veriliyor. Merkez Hakem Kurulu sessiz kalıyor. Bir maçın galibiyet primi yaklaşık 2 milyon TL. Bir kararla 2 milyon TL’yi buradan alıp buraya koyuyorsunuz. Dünyanın her yerinde hakem hatası var. Bazı şeyler üst üste geldiğinde kafalar karışıyor. Biz hiçbir zaman sonuçları hakem hatalarına bağlamadık. Benim yaptığım söyleşi ve yorumlarda bir veya iki tanedir. İmtina ederim, hakemleri etkilemek gibi niyetim yok. Öyle bir pozisyona geliyorsunuz ki… Biz de bir camiayı yönettiğimize göre camianın haklarını koruma durumuna geldiğiniz zaman da artık buraya kadar geliyor. Galatasaray’da da buraya kadar gelmiştir. Geçen seneki hakem hatalarıyla puan kaybımız 15…

MHK hakem atamalarında çok dikkatli olmalı. Başka hesaplar içinde olunmamalı. Hakem elinde teraziyi tutuyor. Futbol adına karar veriyor. Sahadaki adaletin temsilcisi… Bir yanlışı diğer yanlışla düzeltmek olmaz. Hakem bir hata yapabilir. Onun etkisinde kalmamalı. Bu sürecin bitmesi lazım. Hatayı sıfırlamak mümkün değil ama bazı insanları senaryolara götürecek uygulamalar olmamalı. Bırakın futbolu sahada oynayalım, masada oynamayalım. Burada da en büyük görev hakemlere düşüyor. Dikine, hızlı oynuyoruz. İki dakikada bir düdük çalarsan futbolun temposunu hızlandıramazsın.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç
Hangi Marka Hangi Ülkenin | Amerikan Malları Listesi