Futbolda Hiçbir Kuralı Değiştirmemize Gerek Yok

11 ay önce 0
Futbolda Hiçbir Kuralı Değiştirmemize Gerek Yok

İstanbul’da FIFA Futbol Zirvesi yapıldı. Zirvenin sonunda TFF başkanı Demirören ile FIFA başkanı Infantino ortak basın toplantısı yaptı. Toplantıda UEFA Yönetim Kurulu Üyesi ve TFF 1. Başkanvekili Servet Yardımcı, TFF Yönetim Kurulu Üyesi Alaattin Aykaç ile Genel Sekreter Kadir Kardaş da yer aldı.

Infantino, “Altyapılardan yeni futbolcuların çıkması için elimizden geleni yapacağız. Şu ana kadar futbol projeleri için 1,4 milyar dolar para dağıtıldı. FIFA üyesi federasyonların yarısından fazlası bu gelirlerle desteklendi. Transfer sisteminin geleceğini değerlendirdik. Kulüp ve milli takımlar bazında uluslararası maç takvimi üzerinde ve oyuncuların milli takım seçimleri hakkında konuştuk.

Türkiye’deki altyapı ve yeni statlar konusunda çok etkilendim. Türkiye’de futbol çok önemli. Bazı ülkelerde o kadar önemli olmayabiliyor. Bazı ülkelerde sadece futbol oluyor. Futbol, Türkiye’de neredeyse din gibi, dinin ötesinde… O kadar önemli, kutsal bir yeri var. Türkiye’de ilginin ötesinde tutku var. Türkiye bir futbol ülkesi, harika bir şey. Futbolu DNA’larında yaşayan bir ülke.

Farklı milli takımlarda oynayan oyuncuların durumu değerlendiriliyor. Farklı fikirler var. Bir futbolcunun sizin ülkeniz için oynaması biraz da gurur meselesi oluyor. Bu isteği belki de korumamız lazım. Kurallarda katı davranmamız gerekiyor. İstisnai durumlar olabilir. Dünya Kupası’nda bir oyuncu herhangi milli takımda oynadı, sonra başka milli takımda oynayacak. Değerleri korumamız gerekiyor. Kalpten oynamak, gurur duymak, bunlar futbolun önemli değerlerinden. Gerçekten ait olduğunuz ülke için oynarsınız. Küresel dünyada yaşıyoruz, farklı durumlar olabiliyor.

Menajerlik sisteminde düzenleme yapmak zorundayız. Çok şeffaf olacak. Herkes işini yapıyorsa elbette karşılığı olan parayı kazanması hakkı ama bu konunun düzenlenmesi gerekiyor. Önümüzdeki yıl bu konu revize edilecek” dedi.

Infantino, futbolda değişmesi gereken bir kuralın olup olmadığı yönündeki soru üzerine, yanındaki Yıldırım Demirören’i göstererek, “Başkan ofsayt olmasın istiyor. Bir de hakem olmasın, zaten ikisi de olmazsa bütün problemler çözülür. Futbol güzel bir spor dalı, bir şeyi değiştirmeye karar verdiğimiz zaman yüzlerce kez düşünmemiz gerekiyor. Hiçbir şeyi değiştirmemize gerek yok. Çeşitli fikirler öne sürülüyor, testler yapılıyor. Tamam yapılsın ama değişime gitmek için uzun bir yol var” ifadelerini kullandı.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç
Hangi Marka Hangi Ülkenin | Amerikan Malları Listesi