Fenerbahçe Basketbolda Avrupa Şampiyonu Oldu

2 sene önce 0

THY Euroleague finalinde Fenerbahçe ile Yunanistan temsilcisi Olimpiyakos karşılaştı. Fenerbahçe tarih yazdı. Avrupa’nın en büyük basketbol turnuvasında rakibini farklı mağlup etti.

Fenerbahçe tarihinde ilk kez basketbolda Avrupa şampiyonu oldu. Fenerbahçe spor kulübü tarihinde daha önce Voleybol’da Avrupa ve Dünya şampiyonlukları bulunuyordu.

Fenerbahçe 80-64 Olimpiyakos
İlk Çeyrek: 26-18
2. Çeyrek: 13-16
3. Çeyrek: 21-14
Son Çeyrek: 20-16

Bogdanovic (17 sayı, 5 ribaund), Kalinic (17 sayı, 5 ribaund, 5 asist), Datome (11 sayı, 6 ribaund) ve Vesely (8 sayı, 8 ribaund) Udoh (10 sayı, 9 ribaund, 4 asist) ile finalde öne çıkan oyuncular oldu.

Fenerbahçe’de turnuvanın en değerli oyuncusu (MVP) seçilen Udoh seçildi.

Pero Antic, kupa töreninin ardından Datome’nin saçlarını kesti.

Zeljko Obradovic, Avrupa Ligi kariyerinde 500. maçında Olympiakos’u finalde mağlup etmeyi başardı.

Zeljko Obradovic, Fenerbahçe ile Euroleague’de 117 maça çıkarken bu maçlarda 82 galibiyet ve 35 mağlubiyet aldı. Obradoviç Fenerbahçe ile bir Avrupa şampiyonluğu bir Avrupa ikinciliği ve dördüncülüğü elde etti.

Türkiye’nin birçok yerinde belediyeler ve Üniversiteler maç için sokaklara büyük ekranlar kurdu.

Maçı izlemek için binlerce kişi meydanlara büyük ilgi gösterdi ve şampiyonluk sonrası kutlamalara çıktı.

Fenerbahçe’nin Avrupa Şampiyonu olması, tüm yurtta olduğu gibi yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de coşkuyla kutlanıyor.

Gazi Magusa’daki Doğu Akdeniz Üniversitesi Fenerbahçeli Öğrenciler Birliği, kentin meydanında toplu halde izledikleri final maçının ardından, şampiyonluğu kentin caddelerinde turlar atarak kutladı. Birlik Başkanı Hali Can Elverişli, hem Türkiye’den Gazi Magusa’ya üniversite eğitim alamaya gelen öğrencilerin, hem kent halkının, hem de tüm KKTC’nin Fenerbahçenin Avrupa Şampiyonluğu nedeniyle büyük bir coşku yaşadığını dile getirdi.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç
Hangi Marka Hangi Ülkenin | Amerikan Malları Listesi