3 Temmuz Şike Kumpasının UEFA Ayağı Villar Yolsuzluk Nedeniyle Gözaltına Alındı

1 sene önce 0
3 Temmuz Şike Kumpasının UEFA Ayağı Villar Yolsuzluk Nedeniyle Gözaltına Alındı

İspanya’da yolsuzlukla mücadele kapsamında düzenlenen baskınlarda, İspanya Futbol Federasyonu Başkanı Angel Maria Villar Llona ve oğlu Gorki Villar ile 4 yönetici gözaltına alındı. Villar, görevini ve kamu parasını kötüye kullanma, yolsuzluk ve evrakta sahtecilik yapmakla suçlanıyor. FIFA ve UEFA’da üst düzey görevler üstlenmişti. Llona ayrıca son 29 yıldır FIFA Konseyi’nde çalışmış ve 2018 ile 2022 Dünya Kupası organizasyonlarının verilmesiyle ilgili soruşturmada iş birliği yapmadığı için FIFA tarafından kınama cezası almıştı.

3 Temmuz kumpasında Platini, İnfantino ve Angel Maria Villar, UEFA’yı yöneten üçlüydü. Yolsuzluk yaptığı için Platini 4 yıl futboldan daha önce men edilmişti.

Başta Fenerbahçe olmak üzere kulüplerimize kurulan 3 Temmuz şike kumpasında Villar UEFA’da hem hakem atama komisyonu hem de ceza işleri komisyonunun başında yer alıyordu.

Geçen yıla kadar Güney Amerika Futbol Konfederasyonu(Conmebol) genel sekreteri olarak görev yapan oğlu Gorki Villar’ın hukuk bürosuna ait avukat olan Palacios, Türk takımlarına karşı haksız cezaları vermesi için kullandıkları isim olmuştu.

Conmebol’un genel direktörlük görevini bırakmadan önce bazı Uruguay kulüpleri tarafından haraç almakla suçlanmıştı.

UEFA’da Fenerbahçe, Beşiktaş, Sivasspor ve Eskişehirspor kulüplerinin şike iddiasıyla men cezası almasına neden olan ek raporu hazırlayan Palacios adlı İspanyol avukat hiçbir ön hazırlık yapmadan Türkiye’den gelen iddialara göre onay vermişti. Üstelik İspanya’daki gazetecilere göre müfettişler, verilen ceza sonrası Türkiye’den bir muhalefetle de karşılaşmadıkları için çok kolay bir dava olduğunu belirtmişlerdi.

UEFA’dan yapılan açıklamada, “Sayın Villar ile ilgili haberlere vakıfız. Şu aşamada yorum yapmayacağız” denildi.

Açıklanması gereken ama bir türlü açıklanamayan Yargıtay kararı sonrası Fenerbahçe kulübünün yolsuzluğa bulaşan bu isimlere karşı ayrı ayrı davalar açması bekleniyor. Fenerbahçe kulübü yurt dışında zarar gördüğü UEFA ile bu kararları alan kişileri ayrı ayrı mahkemeye verecek ancak bunu yapabilmek için önündeki tek engel Türkiye’de yıllardır açıklanamayan Yargıtay kararı.

Başta Fenerbahçe olmak üzere kulüplerimize ceza verilmesine neden olan İspanyol Angel Maria Villar’ın amacı ülke federasyonlarının sempatisini kazanarak ve lobi yaparak UEFA’ya başkan olacak yeterli oyu alabilmekti ancak işler öyle gitmedi hem futbolda yaşanan yolsuzluklar ortaya saçıldı hemde başta Fenerbahçe olmak üzere diğer kulüplerimiz yeniden yargılanarak aklandı. Oğlunun şirketinden atadığı avukat aracılığıyla Fenerbahçe ve Beşiktaş’a ceza kestiren Villar için artık oyun bitti.

Angel Maria Villar 1 Yıl Futboldan Men Edildi

UEFA’da Fenerbahçe’yi Cezalandıran Avukatın Bürosunun Sahibi Villar Yolsuzluk Sanığı Olacak

UEFA’dan Kötü Kokular Yükseliyor UEFA’da Bir Operasyon Olabilir

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç