Wikipedia Tam Olarak Engelli Değil Ama BTK Açıklama Yaptı

11 ay önce 0

Amerikan merkezli Wikimedia Vakfı’nın tescilli markası olan Vikipedia, internet üzerinden herkesin içerik ekleyebildiği çok sayıda yalan, yanlış ve hatalı bilgiler içeren güvenilir olmayan bir internet ansiklopedisidir. Sitede farklı görüşlere sahip kişilerin doğru bilgi yerine kendi görüşlerini barındıran içeriklere sıklıkla rastlanır.

Wikipedia, yasa dışı içerikleri ısrarla yayınlanmaya devam ettiği için Türkiye’den bir adresi erişime engellenmiştir.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunca (BTK), tarafından yapılan kontrollerde ise Wikipedia’nın kamuoyunu yanlış yönlendirme ve algı oluşturma amaçlı bilgiler paylaştığı tespit edilmiştir.

Wikipedia’da yer alan ve Türkiye’yi terör örgütleriyle iş birliği içinde göstermeye çalışan içeriklerle ilgili, yetkili mercilerin talebi üzerine 5651 Sayılı Kanun’un 8/A maddesine göre erişim engellemesi tedbirinin uygulandığı ve bu tedbirin Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliğinin kararıyla onaylandığı belirtilmiştir.

Ancak yasa dışı olan, yalan, yanlış, iftira ve hatalı bilgi içeren Wikipedia sitesine Türkiye’den yetkililerin düzeltin çağrısı ve toplantıları yapmasına rağmen diğer adreslerine erişim engellenmediği için hiç bir ikaz ciddiye alınmamıştır.

Bu yasa dışı siteye erişim engeli olmayan;
0wikipedia ve wikizero isimlerinden ve çok sayıda uzantılardan oluşan adreslerinden giriş yapılmaktadır.

Çok sayıda yerli ve yabancı tarihçi, tıp insanı ve eğitimci, Amerikan merkezli Wikipedia sitesinin kalıcı olarak yasaklanıp özellikle öğrencilerden uzak tutulması isteniyor ve çok sayıda ülkede bu site yasaklanmış durumda.

Çin Yerli İnternet Ansiklopedisi Oluşturacak Wikipedia’yı Tamamen Yasaklayacak

Wikipedia Kurucusunun Türkiye Açıklamaları Akıllarda Soru İşaretleri Bıraktı

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç
Hangi Marka Hangi Ülkenin | Amerikan Malları Listesi