Galatasaray İle İlgili Bir Sinema Filmi Yapmayı Planlıyoruz

12 ay önce 0

Galatasaray Lisesi’nin 150. Yıl Etkinlikleri kapsamında Galatasaray Topluluğu İşbirliği Kurulu tarafından Türk Telekom Stadyumu’nda bir forum düzenlendi.

Melih Şabanoğlu’nun sunuculuğunu yaptığı, İzzeddin Çalışlar’ın moderatörlüğünü üstlendiği forumda Galatasaray başkanı dışında ayrıca konuşmacı olarak Galatasaray Kulübü Eski Başkanı Faruk Süren, Galatasaraylı gazeteci ve yazar Hasan Cemal, gazeteci ve yayıncı Caner Eler konuşmacı olarak yer aldı.

Forumun açılış konuşmasını Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek yaptı ve özetle şu ifadeleri kullandı:

Galatasaray Topluluğu İşbirliği Kurulu’nun lisemizin kuruluşunun 150. yılı için planladığı etkinliklerden birisi için buradayız. Büyük bir kültür yuvası olan Galatasaray aynı zamanda birçok manada ülkesine katkı vermiştir.

Galatasaray ile ilgili bir sinema filmi yapmayı planlıyoruz. Dün bunun senaryosunu okudum. Gerçeğe dayalı bir senaryo. Biraz önce izlediğimiz filmde okul bahçesindeki hafiyeleri gördünüz. Benzer bir şekilde senaryonun içinden bir bölümü aktarmak istiyorum. Bu kulübün kuruluşunun hangi mecralardan geçtiğini özümsemek amacıyla… Ali Sami Yen Bey ve arkadaşları maç yapıyorlar yağmur altında… Maç bitiyor çamur içindeler…

Galatasaray’ın bir futbol kulübü olarak kurulduğu günlerde ve takip eden on yıllarda bu topraklar üstünde başkalarının çizdiği senaryolara mahkum olmak belki de bir zorunluluktu. Spor da bu durumdan ayrı düşünülemezdi. Fakat Galatasaray, tarihin her döneminde farklı olanı denedi, sporda ülke insanına ezberletilmişin dışında yeni bir kader yaşattı. Modern Türkiye tarihi içinde Galatasaray sadece bir spor kulübü değil, başardıkları ve taraftarları ile Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük sivil toplum hareketlerinden bir tanesi olmuştur. Sporu rekabet alanından daha ileri taşımış ve ulaştığı başarıları da kulüp kazanımları değil, bir ülke kazanımı olarak görmüştür.

Fransız yazar Albert Camus biraz da nüktedan bir dille, “Filozoflar ve siyasetçilerin dediklerine bakacağınıza, futbola bakın” derken bunu kastetmektedir. Bu anlamda Galatasaray’ın sporun her dalında başardıklarını Camus’un bakış açısıyla değerlendirmek gerekir. Galatasaray, jimnastikten boksa; izcilikten yelkene kadar birçok spor branşının bu topraklarda filizlenmesini sağladı. Doğrusunu söylemek gerekirse Galatasaray’ın sportif alanda başardıklarını, ilklerini, zaferlerini yazmak, bir envanter şeklinde sunmak çok kolay değil. Evet, isterseniz bu olgu ve olaylardan tek tek bahsedebiliriz ama kabul edelim ki günlerimizi alır. Bence bu başarılar kadar önemli olan Galatasaray’ın sporun her dalında bu ülke insanına yaşattığı ve aşıladığı sportif bilinçtir. Bu bilinç, sporu spor olsun diye yapmaktan çok daha ötede, Galatasaray’ın en iyi olma hedefini kimliğine işlemesi ve bunu da tarihin her döneminde başarmasıdır” dedi.

Türkiye’nin en yüksek puanlı devlet lisesi olan Galatasaray Lisesi, Fransızca eğitim veriyor ve bir yıl Fransızca hazırlık okutuyor. Mekteb-i Sultani olarak da tanınan Galatasaray Lisesi’nin kuruluşu II. Bayezıd döneminin ilk yıllarında 1481’e kadar dayanıyor.

Galatasaray Lisesi, 1975 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) uygulamalarına bağlı olarak Anadolu Lisesi statüsü aldı. 14 Nisan 1992 tarihinde, Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterand ile 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal arasında imzalanan protokolle, 1969 yılında kapatılan ilkokul bölümü ile üniversite kısmını da kapsayan Galatasaray Eğitim Öğretim Kurumu (GEÖK) eğitim hayatına başladı. Galatasaray Eğitim ve Öğretim Kurumu, 6 Haziran 1994 tarih ve 21952 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 3993 sayılı kanunla Galatasaray Üniversitesi’ne dönüştü. Kurum üniversite statüsünü almasına rağmen, entegre eğitim-öğretim kurumu olma özelliğini korudu ve Galatasaray Lisesi ile ona bağlı ilkokul ve rektörlüğe bağlı öğretim birimleri olarak tanımlanmıştır.

Galatasaray Lisesi bir devlet okulu ama bazı ayrıcalıkları var. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Fransa Cumhuriyeti Hükümeti arasında imzalanan Milletlerarası Antlaşma’ya göre eğitim verir. Okulun Fransız hocalarını Fransa hükümeti gönderir.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç
Hangi Marka Hangi Ülkenin | Amerikan Malları Listesi