Caiz Olmayan Hoparlör ve Mikrofon Camilerde İlk Ne Zaman Kullanılmaya Başlandı

7 ay önce 0

Caiz Olmayan Hoparlör ve Mikrofon Camilerde İlk Ne Zaman Kullanılmaya Başlandı

Türkiye’de ezanı mikrofon ve hoparlörlerle ses sistemleriyle okumak son 50-60 yılda ortaya çıktı. Ülkemizde camilerde kutsal olmayan bir hoparlör kültürü hüküm sürmektedir.

Osmanlı döneminde hiç bir camide hiç bir zaman hoparlör ve mikrofondan oluşan ses sistemi bulunmadı. Müezzinler minarelere çıkarak ezan okurdu.

Günümüzde Cami minareleri süs oldu. Minarelerin gerçek işlevi buradan Ezan okunmasıdır.

Namazda imamdan başkasının sesine uyulamayacağı ve sadece erkeğin öz sesine ezan dendiği, bütün muteber fıkıh kitaplarında bildirilmiştir. Bunun için, hoparlör ve mikrofonla namaz kıldırmak ve ezan okumak kesinlikle caiz değil. Mekke’de ve dünyanın başka yerlerinde okunmuş olması, doğru olduğunu göstermez.

Sesi yükseltmek sünnete uygundur diyerek hoparlörle ibadeti caiz görenler var. Hoparlör caiz değildir.

Televizyon, bilgisayar, teyp ve radyodaki sesler de, ses sahibinin benzer sesidir, aynısı değildir. İmamın sesi, hoparlöre verilince, elektrik ve mıknatısın çıkardığı bir ses haline dönüşüyor. Bizim duyduğumuz ses, imamın sesi yani insan sesi değil, elektrik ve mıknatısın çıkardığı elektronik benzer sestir. Bu ses, imamın sesine, ne kadar benzerse benzesin, benzeridir, aynısı değildir.

Televizyondaki görüntüye imam diye uymakla, hoparlörden çıkan sese imamın sesi diye uymak aynıdır. Radyodan gelen seste aynı şekilde bizzat imamın sesi değil, tam benzeridir. Görüntü bizzat imam olmadığı gibi, ses de bizzat imamın sesi değildir. Onun için görüntüye ve cihazdan çıkan sese uymakla imama uyulmuş olmaz. Bir insanın fotoğrafı veya Televizyondaki görüntüsü gibidir. Fotoğraf veya Televizyondaki görüntü, o insana ait olsada, bizzat kendisi değildir.

Hoparlörden çıkan ses, fâsık erkeğin sesi bile değildir. Enerji dönüşümünden meydana gelen, metalik sesle, namaz kılınmaz, ezan okunmaz ve başka ibadet de edilmez. Hem dine aykırıdır, hem de bid’at olur. Minareye çıkıp hoparlörle ezan okumak da sünnete uygun değildir.

İran’da ezan sesleri birbirine karışmıyor çünkü, hoparlörle ezan okumak yasak. Ezan çıplak sesle minarelere çıkılarak okunuyor. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde Lefke’de 3 camide sabah ezanı çıplak sesle mikrofon kullanılmadan okunuyor. Cezayir’de ve Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de bu konuda düzenlemeler yapılıyor.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç
Hangi Marka Hangi Ülkenin | Amerikan Malları Listesi