Yakın Gelecekte Sular Altında Kalması Beklenen Ülkeler ve Bölgeler

11 ay önce 0
Yakın Gelecekte Sular Altında Kalması Beklenen Ülkeler ve Bölgeler

Buzulların erimesi, aşırı yağışlar ve doğa olayları nedeniyle çok sayıda ülkenin yakın gelecekte sular altında kalması bekleniyor.

Bu durumdan en fazla Kuzey Avrupa etkilenecek. Avrupa’da en ağır hasarı Londra, Amsterdam ve Berlin alıyor, bu şehirler tamamen su seviyesinin altında kalarak yok olacak. Buzulların erimesi ile yükselen suların altında kalacak ülkeler, Danimarka, Hollanda ve Belçika olacak. Avustralya’nın büyük bölümü suların altında kalacak ve devasa bataklıklar ortaya çıkacak.

Türkiye’nin üç yanı denizlerle çevrili olduğu için bu durumdan etkilenmesi bekleniyor. En çok etkilenecek bölge ise en alçak kesim olan Marmara bölgesi olacak. Marmara Denizi yükselecek, Ege Kıyılarında da kayıplar oluşacak.

Özellikle sahil şeridi kaybolacak, Marmara Bölgesi’nde Tekirdağ, İstanbul ve Bursa’nın büyük bir kısmı sular altında kalacak. İzmit de sular tarafından yutulurken Karadeniz sahil şeridi boyunca Sinop, Samsun, Trabzon illeri içeri doğru daralacak. Ege Bölgesi’nde İzmir’i yutan sular, Yunan Adaları’nı denize gömecek. Akdeniz Bölgesi’nde ise Adana’daki Çukurova deltası tamamen sular altında kalacak. Özellikle alçak bölgelerin etkilendiği küresel ısınmadan Kıbrıs Adası da yüzde 20’lik bir kısmını kaybederek nasibini alacak.

Dünya nüfusunun yüzde 75′inden fazlası deniz seviyesinin 100 metre altında yaşıyor.
Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre, yaşam alanlarının yüzde 70’i sular altında kalacak.

Amerika’nın bazı şehirleri sular altında kalacak. Deniz seviyesindeki 25 metrelik fazlalık New York ve New Jersey’i sular altında bırakmaya yetecek. Güney Amerika’da ise Amazon ormanlarının neredeyse tamamı suların altında kalarak Amazon Denizi’ne dönüşecek.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç
Hangi Marka Hangi Ülkenin | Amerikan Malları Listesi