Galatasaray’ın 111. Yıl Etkinlikleri Galatasaray Lisesinde Yapılacak

2 sene önce 0
Galatasaray'ın 111. Yıl Etkinlikleri Galatasaray Lisesinde Yapılacak

Galatasaray kuruluş tarihi 1 Ekim 1905 olduğu belirtiliyor ancak Galatasaray kulübü başkanı Dursun Özbek, Galatasaray futbol kulübünü Galatasaray Lisesinin kurduğunu ve kuruluşunun daha önceye dayandığını belirtiyor.

Galatasaray Spor Kulübü, 111. yıl etkinlikleri kapsamında 14 Ekim Cuma Günü saat 11:00’de kurucumuz Ali Sami Yen Bey’in Feriköy’de bulunan kabrini ziyaret etti.

15 Ekim Cumartesi günü ise kuruluş yıl dönümü etkinlikleri Galatasaray Lisesi’nde devam edecek.

Program şöyle:
10.30 Galatasaray Lisesi’nde buluşma
Atatürk anıtına çelenk konulması ve saygı duruşu
Tevfik Fikret Salonu’nda toplanma
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı
Galatasaray Marşı’nın söylenmesi
Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Dursun Özbek’in konuşması
En kıdemli üyenin yaş kütüğüne 111. yıl plaketi çakması
50 yıllık divan üyelerine berat ve madalyaların verilmesi
Kazanılan ödül ve kupaların takdimi
Kazanılan ödül ve kupaların müzeye teslimi
Geleneksel Galatasaray Pilavı
Müze ziyareti

Galatasaray Lisesi Hakkında:
1 Eylül 1868’de Abdülaziz’in katıldığı bir törenle Mekteb-i Sultani adıyla kurum faaliyete geçti. Dönemin Paris büyükelçisi ile Hariciye Nazırı Fuad Paşa’nın çabalarıyla kurum Fransa’daki lise eğitiminde öğrenci yetiştirir. Öğrenciler arasında Katolik, Ortodoks ve Musevi öğrenciler de vardır. 9-12 yaşlarında öğretime başlayabilen bu öğrenciler dil durumlarına göre Fransızca ya da Türkçe hazırlık okumaktadırlar. Ayrıca Farsça, Arapça, İtalyanca, Latince, Rumca, Ermenice ve Almanca dersleri isteğe bağlı olarak seçmeli ders statüsüne getirilirken, piyano ve keman dersleri de programa dahil edildi.

1927 yılında kurum, Galatasaray Lisesi adıyla ve Cumhuriyet devrimlerine uygun olarak eğitime başladı. Teneffüslerde Fransızca konuşma zorunluluğu kaldırıldı ve genel kültür dersleri Türkçe verilmeye başladı. 1968’de Mekteb-i Sultani’nin kuruluşunun 100. yılı nedeniyle dönemin Fransa Cumhurbaşkanı Charles de Gaulle liseyi ziyaret etti. 1975’te anadolu lisesi konumuna getirildi. 14 Nisan 1992 tarihinde Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand ile Türkiye arasında imzalanan protokolle ilkokul ve üniversite eğitimini de kapsayan Galatasaray Eğitim Öğretim Kurumu hayata geçirildi. 1992 yılında Galatasaray Üniversitesi, 1993 yılında Galatasaray İlköğretim Okulu kuruldu.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç