14 Şubat Kilise Papazı Valentine Gününü Sevgililer Günü Zanneden Yalnızlar Karamsarlığa Kapılmasın

10 ay önce 0

Sevgililer (Valentine) günü olarak 14 Şubat tarihi yabancı toplumlardan ülkemize giren ve gerçek amacı tamamen tüketimi artırmak olan Valentine Günü’nün aslını çok az sayıda kişi biliyor.

Ne olduğunu bilmeden ülkemizde de yaygın bir şekilde kutlanan Sevgililer (Valentine) Günü, tıpkı Noel Baba imajı gibi kültürümüze sokulmuştur ve bu durum esasında en çok da sömürgeci tüketim anlayışının işine yaramıştır.

Batı toplumlarında sevgili veya hoşlanılan kişi anlamlarında kullanılan Valentine ismi aslında bir papazın adı.

Roma İmparatoru II.Claudius döneminde, sevgilisi olan kişilerin savaşmak için orduya katılmaması nedeniyle evlenmeyi yasakladı ancak katolik kilisesi papazı Valentine çiftleri gizlice evlendirmeye devam etti. İmparator bu durumu öğrenince Aziz Valentine sopa ile dövülerek öldürüldü ve Milattan sonra 270 yılının 14 Şubat’ında da Hıristiyan şehitliğine gömüldü. Bu olayın ardından Valentine adına bir bayram ilân edildi. İşte o günden bu güne evrilerek gelen Aziz Valentin Günü, yani Sevgililer Günü’dür.

Valentine’nin onuruna kutlama günü, 14 Şubat 496 yılında Papa Gelasius tarafından ilan edilmiştir.

Bazı kişiler için bu tarz özel günler; karamsarlığı tetiklemekte, kendini yalnız hissetmesine neden olmaktadır. Yani kısmen içinde bir yerde burukluk hissetmesine yol açmaktadır. Bir sevgiliye ya de eşe sahip olmamaktan çok daha fazlasıyla anlam bulabilecek bir durumdur bu.

Sevgililer gününde yalnızsanız ve bugüne çok önem veriyorsanız Valentine adlı papazı araştırın ve bugünde gerçekleşen satış cirolarıyla ilgili ekonomi haberlerine bakın.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç
Hangi Marka Hangi Ülkenin | Amerikan Malları Listesi