Kıbrıs Sorunu Nedir Kısa Özet

1 sene önce 0

Osmanlı yönetimindeki Kıbrıs adasının İngilizlere geçerek sömürüye uğramasıyla Kıbrıs sorunu ortaya çıkmıştır.

Akdenizin en büyük üçüncü adası olan ve Türkiye’ye yaklaşık 70 kilometre, Yunanistan’a ise 900 kilometre uzaklıktaki, jeolojik olarak Anadolu’nun doğal bir uzantısı olan Kıbrıs Adası, 1570 tarihinde Osmanlı İmparatorluğu’na katılmıştı. Adada iki farklı ulusal topluluk olan Müslüman Türkler ve Ortodoks Rumlar, Osmanlı İmparatorluğu’nun Millet Sistemi uygulaması çerçevesinde 1821 yılına kadar tarihinin en sorunsuz ve huzurlu dönemini yaşamıştır.

1878 yılında Osmanlıların Kıbrıs’ta askeri üstünlüğü sona erince, Türk ve Rum toplumları arasında çatışmalar ortaya çıkmıştır.

1960 yılında imzalanan Zürih ve Londra Antlaşmalarıyla Kıbrıs Cumhuriyeti adı altında bağımsızlığına kavuşmuştur ancak kısa bir süre sonra başlayan toplumsal huzursuzluk 1964’te doruğa tırmanmış ve on yıl sonra Barış Harekâtı ile Türkiye, Kuzey Kıbrıslı Türklerin tehditten uzak yaşayabilecekleri bir coğrafi alanı kontrolü altına almıştır.

15 Kasım 1983 tarihinde Kıbrıs Türk Federe Devleti meclisi kendi kaderini belirleme hakkını kullanarak oybirliğiyle aldığı bir kararla, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni ilan etmiştir.

Adada yaşayan Türkler ve Rumlar dışında, Yunanistan, Türkiye, İngiltere, Amerika ve AB ülkeleri de taraf konumundadır. Son zamanlarda, İsrail gibi Akdeniz’in güneyindeki ülkeler de, kıta sahanlığı, münhasır ekonomik bölge, petrol ve doğalgaz arama faaliyetleri gibi konularla, taraf olmuştur.

Günümüzde tüm sorunlardan kurtulması için Kuzey Kıbrıs’ın Türkiye’ye bağlı Özerk bir devlet olması konuşuluyor.

Kuzey Kıbrıs’ın Türkiye’ye Bağlı Özerk Bir Devlet Olması Fikrine Karşı Rumlar Tutuştu

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç
Hangi Marka Hangi Ülkenin | Amerikan Malları Listesi