Şehirlerimiz Sanat ve Estetik Değeri Olmayan Yapıların İstilasına Uğradı Dikey Yapılaşma Yasaklansın

1 sene önce 0

İstanbul’un Fatih ilçesinde restorasyon projeleri tanıtım toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan özetle şunları ifade etti:

Son günlerde medeniyet konusunda, şehir konusunda, kültür konusunda ulusal ve uluslararası pek çok toplantıya katıldım.

Daha çok kâr hırsıyla dünyanın tüm güzelliklerine saldırılan bir dönemden geçiyoruz.

Şehirlerimiz sanat ve estetik değeri olmayan yapıların istilasına uğradı. Günlük hayatını sürdürecek asgari imkanları olmayan insanlara estikten bahsetmek anlamsız olabilir ama artık yeni bir dönem açtık.

Valilerimiz ve belediye başkanlarımızdan rica ediyorum, lütfen dikey yapılaşmaya il ve ilçelerimizde müsaade etmeyelim. Bizim mimari anlayışımızda yatay mimari esastır ve buna odaklanmalıyız. Şehirlerimizin çirkin binalar tarafından istila edilmesine daha fazla müsaade edemeyiz. Köylerimizi, yaylalarımızı çirkin yapıların istilasına izin vermemeliyiz.

Tarihimizle ters düşmemeliyiz. Biz bugün ecdadımızın seviyesine ulaşmış değiliz. Önce ecdada yetişeceğiz.

Ülkemizde tüm gayretlerimize rağmen hâlâ önüne geçemediğimiz şekilde tarih ve kültür cellatları kol geziyor. Restorasyon adı altında asırlık taşları, tuğlaları sökülüp yerine çimento dökülen nice binalar duyduk, gördük. Her santimi el emeği, göz nuru ahşap işlemeli kapıları, pençeleri, pervazları sökülerek yerine plastik ürünler konan nice konaklar ve evler duyduk ve gördük.

Bir dönem tarihi camileri yıkma, yıkılamayanları da depo, hatta ahır olarak kullanma modası vardı. İstanbul başta olmak üzere ve Anadolu’nun dört bir yanında bu tahribatın izlerini görüyoruz. Restorasyon adı altında sergilenen tarih ve kültür facialarının bu anlayıştan bir farkı yoktur.

Sorumluluk sahipleri başta olmak üzere herkesin hassasiyet göstermesi gerekiyor.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç
Hangi Marka Hangi Ülkenin | Amerikan Malları Listesi