Ana Sayfa | Bilgiler | Spor | Ekonomi | Teknoloji | Mutfak | Magazin | Sağlık | Dünya | Arşiv | English | Русский | العربية | 日本語

Sponsorlu Bağlantılar

9 Kasım 2017 Perşembe 17:05
Ana Sayfa » Genel » Aileler Dikkat Plastik Kaydıraklar Çocukların Kalbine Zararlı ve Kanserojen

Aileler Dikkat Plastik Kaydıraklar Çocukların Kalbine Zararlı ve Kanserojen

Aileler Dikkat Plastik Kaydıraklar Çocukların Kalbine Zararlı ve Kanserojen

Son yıllarda giderek artan plastik tehlikesine rağmen önlemler alınmıyor. Plastikten üretilen suni çimler nedeniyle çok sayıda sporcu kalp krizi geçirerek hayatını kaybediyor. Plastikler malzemesi nedeniyle statik (durgun) elektrik oluşturmaktadır. Plastik kaydıraklara elektriklenmeyi önlemek için polietilenin içine antistatik madde eklenmediğinden, kaydıraktan kayma esnasında statik elektrik meydana gelmektedir.

Oyun parklarındaki plastikten yapılan salıncak, kaydırak gibi plastik oyuncaklar güneş ışınlarıyla havaya polisiklik aromatik hidrokarbon salıyor. Havadan bunun solunması kansere yakalanma oranını artırır ve bu maddelerin cilt ile teması tahriş edici etkiler meydana getirir.

Kaydırak metalden yapılmışsa, oluşan elektrik topraklanma nedeniyle çocuk üzerinde olumsuz bir etki yapmaz. Çocuğun giysileri sentetik veya organik (yün) olursa elektriklenme gerçekleşir.

Belediyeler park yaptırırken hazırladıkları ihale şartnamesinde kaydırak, diğer araçlar ve park zeminini kesinlikle statik elektriklenmenin olmadığı testlerden geçen sistemleri istemesi gerekiyor.

Çocuklar plastik kaydıraktan kaydıkları zaman statik elektrikle yüklendiğinde kısa süreli çarpılmalar meydana geliyor. Kalbe zararlı olan Statik elektrikle yüklenen çocukların saçları diken diken olup havada kalıyor.

Ayrıca kullanılan plastik malzeme kalitesizse kanserojendir. Kullanılan pek çok eşyada ya da hazır gıdalarda bulunan plastikleştirici maddeler en çok çocukları etkiliyor. Uzmanlar plastik oyuncaklar ve evdeki tozda da bulunabilen plastik parçacıkların gelişim çağındaki çocuklara zarar verdiği konusunda uyarıyor.

Vücutta biriken statik elektrik insanda baş ağrısı, stres, depresyon gibi negatif etkilere neden olurken kalbe zararlıdır. Vücuttan statik elektriği boşaltmak için toprağa çıplak ayakla basmak, tuzlu su ile yıkanmak, ağaçlara dokunmak, gerekiyor.

Almanya’da çocuk parkları sağlığa zararsız ahşap malzeme olup zemin doğal kumla kaplıdır. Oyuncaklarda, demir ve çelik gibi materyallerin kullanılma zorunluluğu var ve ayrıca kullanılacak her boru ya da profilin kalınlığı yasada belirtiliyor. Parkların denetimi en az 3 ayda bir yapılıyor. Her konuda geri kalan Türkiye bu konuda da oldukça geri kalmıştır.Aileler Dikkat Plastik Kaydıraklar Çocukların Kalbine Zararlı ve Kanserojen

Twitter'da Paylaş

Rozethaber.com "Aileler Dikkat Plastik Kaydıraklar Çocukların Kalbine Zararlı ve Kanserojen" Genel

Haber Özeti: Son yıllarda giderek artan plastik tehlikesine rağmen önlemler alınmıyor. Plastikten üretilen suni çimler nedeniyle çok sayıda sporcu kalp krizi geçirerek hayatını kaybediyor. Plastikler malzemesi nedeniyle statik (durgun) elektrik oluşturmaktadır. Plastik kaydıraklara elektriklenmeyi önlemek için polietilenin içine antistatik madde eklenmediğinden, kaydıraktan kayma esnasında statik elektrik meydana gelmektedir.
Etiketler: , , , , , , ,

Aileler Dikkat Plastik Kaydıraklar Çocukların Kalbine Zararlı ve Kanserojen Hakkında YorumSponsorlu Bağlantılar