Yunanistan İle Aramızdaki Siyasi Askeri Ekonomik Ticari Bütün İlişkileri Hızla Yoğunlaştırmamız Lazım

11 ay önce 0
Yunanistan İle Aramızdaki Siyasi Askeri Ekonomik Ticari Bütün İlişkileri Hızla Yoğunlaştırmamız Lazım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atina ziyareti sırasında Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos ile görüşmesi öncesinde yaptığı açıklamalar şöyle:”Lozan konusunda anlaşılmayan bazı incelikler var; anlaşmanın 11 taraf ülkesi var. Bu anlaşmadan sonra dünyada çok şey değişti.

Batı Trakya’da yaşayan Müslümanlar Lozan’a göre yaşayabiliyor mu? Müftüler seçilmiyor atanıyor, o zaman Lozan nasıl oluyor da uygulamada oluyor diyorsunuz? Bence bunları bizim artık aşmamız lazım; benim Lozan güncellenmeli dediğim konu işte bunlardır.

Bugüne kadar bu konularda görüşmeler yaptık ama netice alamadık.

Batı Trakya için yatırım ve atılması gereken adımlar konusunda gerekli destek verilmiyor; orada bir ayrımcılık söz konusu.

Batı Trakya’da Türk kelimesinin yazılması bile hazmedilemiyor.

Türkiye’de benim Rum vatandaşlarıma yönelik böyle bir uygulama göremezsiniz.

Askeri konularda da birtakım sıkıntılar yaşanıyor; Yunanistan’ın tekrar NATO’ya girişinizi Türkiye sağladı, engelleseydik giremezdiniz.

Bizim hedefimiz Kıbrıs’ta kalıcı ve adil bir çözüm bulmak; aynı şeyi Ege’de bulalım; Lozan’da böyle olmuş ama olması gerekenleri bir an önce yapalım.

Batı Trakya’daki soydaşlarımızın haklarının korunması bizim arzu ettiğimiz şeylerin başında geliyor.

Aslında halklarımızın birbiriyle ortak yanları çok. Yeter ki ideolojik saplantısı olanları bir kenara koyalım. Hiçbir komşu ülkenin toprağında gözümüz yok” ifadelerini kullandı.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ise şunları ifade etti “Lozan Anlaşması’nın yeniden yapılandırılması söz konusu olamaz. Göçmen krizi anlaşmasıyla Ege’de ölümlerin önüne geçtik. Yunanistan’ın darbecileri destekleyecek bir ülke olmadığını Sayın Erdoğan’a söyledim.

2018 Yunanistan için son derece önemli. Uzun bir süredir ekonomik krizle ilgili bir çıkmazın içindeyiz. 2018 yılında iki ülke arasında en iyi havanın yakalanması için elimizden gelen çabayı sarf etmek çabasında olmalıyız. Türk-Yunan ilişkilerinde sizi yeni bir sayfa açmaya davet ediyorum.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç
Hangi Marka Hangi Ülkenin | Amerikan Malları Listesi