Karakalem Basit Bir Natürmort Çizimi

4 sene önce 0
Karakalem Basit Bir Natürmort Çizimi

Natürmort kelime anlamı olarak hareketsiz durgun doğa anlamına gelmektedir. Resim sanatında ise natürmort, cansız varlık veya nesneleri konu alan resim çalışması demektir.

Şimdi basit bir natürmort düzenlemesi deneceğiz. Bu alıştırma için bir kase içindeki birkaç portakalı seçelim; bu düzenleme ilgi çekici bir zorluk içeriyor. Ana sorun bütün portakalların kasenin üstündeki elips benzeri şekle sığıdırılmasıdır. Önünüzdeki görüntünün çizimine başlamadan önce birkaç dakika yakından bakarak boy ve orantı hakkında fikir edinin.

Karakalem Basit Bir Natürmort Çizimi

1. Önce her meyve tanesini ve kasenin dış hatlarını çizin. Kasenin elipsini ve kasenin meyve topluluğuna oranını doğru yakalamaya dikkat edin. Meyvelerin şekli aslıyla aynı değilse endişelenmeyin, kase şeklinin içini gerektiği gibi doldurmaları yeterlidir.

Karakalem Basit Bir Natürmort Çizimi

2. Kasenin masaya düşen gölgesinin şekline dikkatli bakın. Bu şekil kasenin kenarına benzer bir şekil olacaktır. Işığın geldiği yöne dikkat ederek gölgeleri basit ve hafif bir şekilde çizime ekleyin.

Karakalem Basit Bir Natürmort Çizimi

3. Gölge tonlarını ve kasedeki yansımaları belirgenleştirin. Gölgeli alanları ana hatlarıyla göstermek için açık bir ton kullanın. Sonra gölge üzerinde gözünüze çok net gözüken köşeleri vurgulayın. Kağıdınızdaki boş alanlar ışığın en parlak şekilde düştüğü yerleri göstermelidir.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç