Everton Cenk Tosun İçin Football Manager Oyunundan mı Faydalandı

12 ay önce 0

Beşiktaş’ın Gaziantepspor’dan bedelsiz olarak transfer ettiği ve piyasa değeri 5-10 milyon avro arasında olan Cenk Tosun’un 24+4 milyon avro ücretle Everton’a transfer olması Beşiktaş için büyük bir tranfer başarısı olarak görülürken, Türkiye’ye gelen en yüksek transfer ücreti oldu ancak diğer tarafta Türkiye futbol piyasasına göre çok astronomik bir ücret olarak düşünülüyor.

Everton kulübü Cenk için Beşiktaş’a net 22 milyon avro sözleşme fesih bedeli ödeyecek. Ek olarak 1 milyon 157 bin 895 avro dayanışma katkı payı Everton kulübü tarafından ödenecek.

Ayrıca Everton UEFA Avrupa Ligine kalırsa 500 bin avro, Şampiyonlar Ligine katılırsa 750 bin avro ödeyecek.

Cenk Premier Ligde en az 25 maçta ilk 11’de oynarsa 500 bin avro ödeyecek. Performansa dayalı ücretlerin toplamı 2 milyon avroyu geçmeyecek.

Cenk Tosun’un sözleşme süresi boyunca Premier Ligde her bir sezon için 15 gol atarsa 500 bin avro, 25 gol atarsa 1 milyon avro Everton kulübü Beşiktaş’a para ödeyecek.

Cenk Tosun’u Everton başka bir kulübe satması halinde Everton’a ödenecek transfer bedeli ile Everton tarafından Beşiktaş’a ödenmiş olan transfer bedeli arasındaki farkın yüzde 7,5’i Everton tarafından Beşiktaş’a ödenecek.

Everton kulübü futbol menajer oyununa bakarak transfer yapan ilk kulüp durumunda ancak bu oyundaki veriler zaman zaman fazla şişirilmiş ve hatalı olmakta.

Everton, bir bilgisayar oyununun ve geliştiricilerinin hizmetlerini resmi olarak idareci personeline katan ilk takım. Everton Cenk transferi için bu oyundan yararlanmış olabilir.

Everton FC hem futbol, hem de oyun dünyasında bir ilke imza atarak futbol menajerliği oyunu Football Manager’in geliştiricisi Sports Interactive ile yaptığı özel bir anlaşmayla bu oyundaki futbolcu ve personel içeren veritabanına erişim sağlıyor.

Everton genç ve iyi yetenekleri bulmak için en popüler futbol menajerlik oyunu olan Football Manager’dan faydalanıyor.

Cenk sadece bu sezon kendini geliştirdi ve gösterdi böyle olmasında en büyük katkıyı Şenol Güneş sağladı. Beşiktaş’ta ortaya koyduğu performansı Everton’da göstermesi şu an için bir soru işareti. Ödenen bonservis ücretinin karşılığını veremezse gittiği her takımda futbolcuları parlatan Şenol Güneş’e yurt dışından teklifler gelebilir.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç
Hangi Marka Hangi Ülkenin | Amerikan Malları Listesi