İçeriği Yalan Yanlış Bilgilerle Dolu Olan Wikipedia Sitesini Bakan Mahkemenin Engellediğini Açıkladı

12 ay önce 0
İçeriği Yalan Yanlış Bilgilerle Dolu Olan Wikipedia Sitesini Bakan Mahkemenin Engellediğini Açıkladı

Çok sayıda yerli ve yabancı tarihçi, tıp insanı ve eğitimci tarafından yalan yanlış makaleler içeren Amerikan merkezli Wikipedia sitesinin kalıcı olarak yasaklanıp özellikle öğrencilerden uzak tutulması isteniyor ve çok sayıda ülkede bu site yasaklanmış durumda. Wikipedia bu yasağı site adresinin başına 0 koyarak aşıyor ve bu siteye 0wikipedia.org ya da wikizero.org gibi adreslerle yasaklı ülkelerden erişilebiliyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Wikipedia internet sitesine erişim yasağı kararını mahkemenin aldığını belirtti.

Bakan şunları ifade etti: Wikipedia internet sitesine erişimi biz engellemedik. Wikipedia’nın Türkiye’yi terör örgütlerine destek veren ülke statüsünde gösterdiği metinler vardı. Bunları çıkarın dedik. Onlara erişimi engelledik. Ulu önder Atatürk’e ilişkin yanlış değerlendirmeler vardı, özellikle uyardık. Mahkemenin aldığı karar nedeniyle Wikipedia’ya erişim engellenmiş durumda.

Wikipedia herkese açık, editörlük yapabiliyorsunuz. Türkiye ile ilgili bilgiyi yanlış görüyorsanız, düzeltme şansınız var ancak bu bilgilere müdahale eden editörlerin erişimini yasakladılar. Kim yasakçı, biz mi, wikipedia mı?”

İngiltere’de Brighton Üniversitesi medya uzmanı Tara Brabazon öğrencilerine okulda wikipedia’yı kullanmayı yasakladığını açıkladı. Gerekçe olarak öğrencilerin bilgiyi nereden geldiğini bilmeden ve üzerinde düşünmeden kullandıklarını bu da, onların beyinsel faaliyetlerini ve düşünme kapasitelerini körelttiğini, bilgi çağında yaşamalarına rağmen doğru bilgiden yoksun kaldıklarını açıkladı.

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre Wikipedia’da bulunan tıbbi konulardaki bilgilendirici her 10 makalenin 9′’unun hatalı olduğu tespit edildi.

Amerikalı doktor ve tıp öğrencilerinin büyük bir çoğunluğu Wikipedia’dan yararlandıklarını itiraf etti.

Amerika’da yapılan araştırma, akciğer kanseri, depresyon, şeker hastalığı, kalp rahatsızlıkları ve diğer birçok hastalık hakkındaki sayfaların insanları yanlış yönlendiren bilgilerle dolu olduğunu saptadı.

Araştırmada, internetteki birçok kaynaktan derlenen bilgilerle oluşturulan sayfaların yanlış bilgi içerdiği bilinse de, doktor ve tıp öğrencilerinin de Wikipedia’dan yararlandığı belirtildi.

Geçtiğimiz yıllarda Rusya Wikipedia’dan gençleri kötü etkileyecek bazı sayfaların silmesini istemiş ancak Wikipedia bunu kabul etmemişti bunun üzerine Rusya Wikipedia’ya erişimi tamamen yasaklamıştı. Amerika, Fransa, İngiltere, Tayland, İran, Arabistan, Katar’da çeşitli gerekçelerle Wikipedia yasaklanmıştı.

Wikipedia Baştan Aşağıya Yanlış Bilgiler İçeriyor

Wikipedia Baştan Aşağıya Yanlış Bilgiler İçeriyor

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç
Hangi Marka Hangi Ülkenin | Amerikan Malları Listesi