Isparta 2. Bilim Şenliği Başladı

12 ay önce 0
Isparta 2. Bilim Şenliği Başladı

Süleyman Demirel Üniversitesince düzenlenen Isparta 2. Bilim Şenliği başladı.

Bilim Şenliğinde yer alan atölye çalışmalarına Isparta Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan protokol kapsamında 4 bin 500 öğrenci ile birlikte toplamda 7 bin 500 kişinin katılımı hedefleniyor.

98 farklı atölye çalışmasından oluşan, birçok aktiviteyi içeren bilim ve eğlenceyi yaşayarak ve eğlenerek öğrenme anlayışıyla sunan proje içeriği, TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği programları kapsamında ülke genelinde desteklenen 46 projeden biri oldu.

Çocukların gelişim özelliklerini dikkate alarak arkeoloji, biyoloji, coğrafya, deprem, ebru, fizik, kimya, matematik, orman kaynakları, robotik, sağlık, seramik ve tarım ile alakalı stantlar oluşturuldu.

Arkeoloji Ord. Prof. Dr. Ekrem Akurgal Atölyesinde, gelecek kuşağın temsilcilerini karşılayan atölye liderleri, kültürel miraslarımız anlatarak kültürel mirasların her yönüyle korunarak gelecek kuşaklara aktarılması yönünde bilgiler verdi.

Biyoloji Prof. Dr. M. Yaşar Aksoylar Atölyesinde, A’dan Z’ye Sindirim Sistemi, Böceklerde başkalaşım, Omurgalı Dostlarımız, Vücudumuzdaki devreler öğrencilere anlatıldı.

Yoğun ilgi gören Sağlık İbn- i Sina Atölyesinde ise Besin grupları, İlk yardım, Sağlıklı gıdalar hakkında bilgi verildi.

SDÜ Diş Hekimliği Fakültesi 3. 4.ve 5. sınıf öğrencilerinin hazırladığı Beyaz Dişler Ülkesi adlı çocuk tiyatrosu da başta pediatri servisi olmak üzere tüm servislerde tedavi gören çocuklar için sergilendi. Çocuklara, diş hekimlerinin korkulacak kişiler olmadığı ve diş fırçalama teknikleri eğlenceli bir yolla aktarıldı.

Deneyleri yerinde görme ve uygulama fırsatı sunan Fizik Prof. Dr. Engin Arık Atölyesinde de öğrenciler bilimin eğlenceli yönünü keşfetti.

Deprem Prof. Dr. Kazım Ergin Atölyesinde de; Depremin Olmasından Değil Olmamasından Kork adlı sunum ile atölye Lideri Deprem Araştırma Uygulama Merkezi Müdürü Doç. dr. ümit Yalçın Kalyoncuoğlu “Eğer dünyada depremler biterse dünyayı terk etme zamanımız gelmiş demektir. Depremler dünya içerisindeki enerjinin açığa çıktığını, yani dünyanın yaşadığını gösterir” diyerek öğrencilere ne gibi tedbirler alabilecekleri konusunda bilgi verdi.

Tarım Prof. Dr. Orhan Düzgüneş Atölyesinde ise “DNA Değiştirme Sanatı ve Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar”, “Topraksız Tarımda Bitki Besleme”, “Toprak Ana ise Kayaç da Baba” konuları öğrencilere aktarıldı.

Kimya Prof. Dr. Aziz Sancar Atölyesinde; keşfetme turuna Kimya Bölümü laboratuvarları başlayan farklı yaş grubundaki öğrenciler, birçok deneyi atölye temsilcileri ile gerçekleştirerek kimyanın göz alıcı dünyasını günlük yaşamla birleştirdi. Renklerin sudaki dansını yansıtan sanatın icra edildiği Necmeddin Okyay Ebru Atölyesinde ise çocuklar hem keyifli vakit geçirdi hem de ebru sanatını deneyimledi.

Robotik Vecihi Hürkuş Atölyesinde, “Üç Boyutlu Yazıcı Nasıl Çalışır?”, “Hareket Enerjisinden Elektrik Enerjisi Elde Etme: Dinamo”, “Akıllı Güneş Paneli Sonsuz Enerji Kaynağı Güneş” isimli çalışmalar ile öğrenciler ilginç bilgiler öğrenmenin mutluluğunu yaşadı.

Seramik Jale Yılmabaşar Atölyesinde minik yürekler toprağa dokunarak seramikle tanıştılar.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç
Hangi Marka Hangi Ülkenin | Amerikan Malları Listesi