Milyonlarca Türk Amerikan Merkezli E-Posta Hesapları Kullanıyor

2 sene önce 0
Milyonlarca Türk Amerikan Merkezli E-Posta Hesapları Kullanıyor

Türkiye’de milyonlarca kullanıcı, çoğunluğu Amerikan merkezli olan mail hesaplarını kullanıyor.

Bu hesaplardan alınan ve gönderilen tüm maillerin bir kopyası kayıt altına alınmakta. Zaman zaman yapılan internet saldırılarıyla bu kayıtlı kopyalar deşifre edilmektedir. Aşağıda en çok kullanılan bazı mail servisleri kısaca tanıtılmaktadır.

(hotmail.com , hotmail.com.tr , windowslive.com , outlook.com msn.com live.com) 1996 yılında Mountain View, California’da Hotmail olarak kuruldu ve merkezi Sunnyvale, Kaliforniya’da bulundu. Microsoft, 1997’de Hotmail’i 400 milyon dolar karşılığında satın aldı ve daha sonra Windows Live ürün grubunun bir parçası olarak (Windows Live Hotmail gibi yeniden adlandırıldı) MSN Hotmail olarak başlattı. Outlook.com, (daha önce bilinen adıyla Windows Live Hotmail, MSN Hotmail ve Hotmail) Microsoft tarafından açılan bir e-posta servisidir. Microsoft 18 Şubat 2013 itibariyle servisin 420 milyon kullanıcıya ulaştığını duyurmuştur. Hotmail ile 2013 yılında birleştirmiştir. Ayrıca çok sayıda mail hizmeti sağlayan site (örneğin superonline.com , w.cn) Microsoft mail altyapısını kullanmaktadır.

Gmail.com , Google’ın sunduğu reklam destekli ücretsiz bir e-posta hizmetidir. Google, Gmail’in 1 milyar aktif kullanıcıya sahip olduğunu açıkladı. Ayrıca çok sayıda mail hizmeti sağlayan site gmail altyapısını kullanmaktadır.

yahoo.com , yahoo.com.tr ve çok sayıda yahoo adına sahip uzantılar:
Amerikan iletişim şirketi Verizon Communications tarafından satın alınan Yahoo ise bu ismi artık kullanmayacak ancak Türkiye’de bu isimdeki mail hesapları bir hayli fazla kullanılıyor. Yahoo, kullanıcılarının e-mail trafiğini Amerikan istihbarat servislerinin erişimine açarak, filtreleme yapılmasına izin verdi. Yapılan bu işlem ile birlikte milyonlarca Yahoo mail servisi kullanıcısının özel hayatı ve gizliliği ihlal edilmiş oldu.

Amerikan merkezli Apple’a ait olan icloud.com 2011 yılında kuruldu. Apple’ın e-posta sunucuları ve takvimleri için bir platform sağlar. Hizmetin 782 milyon kullanıcısı vardır. Hizmet, kullanıcılarına, dokümanlar, fotoğraflar ve müzik gibi verileri uzaktaki sunucularında iOS, Macintosh veya Windows cihazlarına indirmek, paylaşmak, diğer kullanıcılara veri göndermek ve kaybedilen veya çalınan Apple cihazlarını yönetmek özellikleri verir. Hizmet aynı zamanda iTunes kullanan bir ana Mac veya Windows bilgisayarına manuel yedeklemelere güvenmek yerine, iOS cihazlarını kablosuz olarak iCloud’a yedeklemeye izin verir. Apple, e-posta, kişiler, takvim, yer imleri, notlar, hatırlatıcılar, iWork dokümanları, fotoğraflar ve diğer veriler için veri senkronizasyon merkezi olarak hareket eden Apple’ın MobileMe hizmetinin yerini aldı. 2011’den başlayarak, iCloud Microsoft Azure (Windows Azure) ve Amazon Web Servicese dayanıyor. Apple, 2016 yılında Google ile bazı iCloud hizmetleri için Google Cloud Platform’nu kullanmak için bir anlaşma imzaladı.

Mynet.com, Türkiye’nin ilk Türkçe internet platformu. 1999 yılında kuruldu. 2014 yılı sonu itibari ile 15,8 Milyon internet kullanıcısına hizmet veren Mynet, Türk internet kullanıcılarının yüzde 49’una erişen Türkiye’nin en büyük internet platformlarından ve dünyanın en fazla ziyaret edilen dört yüz internet firmasından birisi.

yandex.com , yandex.com.tr , yandex.ru
Rusya merkezli Yandex.Mail, Yandex tarafından geliştirilmiş ücretsiz bir e-posta servisidir. Servis 26 Haziran 2000 tarihinde kullanıma açıldı.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç