Ana Sayfa | Bilgiler | Spor | Ekonomi | Teknoloji | Mutfak | Magazin | Sağlık | Dünya | Yaşam | Arşiv | English | Русский | العربية | 日本語

Sponsorlu Bağlantılar

3 Ekim 2017 Salı 11:05
Ana Sayfa » Yaşam » Kan basıncı nasıl ölçülür

Kan basıncı nasıl ölçülür

Dijital ölçüm cihazları tam olarak doğru sonuçları veremediği için geleneksel yöntemlerle ölçüm yapılmalı.

Önce manşon, hava kesesi önde olacak şekilde kola sıkıca sarılır. Manşonun alt kenarı dirsek çukuru kıvrımının 2.5-3 cm üstünde olacak şekilde sarılması önemlidir. Ölçerken sık yapılan hatalardan biri, dinleme aletinin (steteskopun) yanlış yerleştirilmesidir. Dinleme aleti kesinlikle manşonun altına sokulmamalıdır. Manşon tüpleri steteskop yerleştirilecek bölgenin dışında olacak şekilde manşon sarılmalıdır.

İlk ölçüm el bileğindeki atardamar nabzı parmakla hissedilerek yapılır. Sol el 2. ve 3. Parmaklarla bilek atardamarı hissedilirken, hava kesesi bu nabzın kaybolduğu düzeyin üzerine çıkacak şekilde şişirilir ve kese havası yavaş yavaş puvar vidası gevşetilerek kaçırılır. Nabzın tekrar hissedildiği basınç düzeyi yaklaşık olarak sistolik basınçtır. Diyastolik kan basıncı bu yöntemle ölçülemez, dinleme yöntemi ile ölçülür.

Dinleme yöntemi ile KB’nı ölçmek için önce, dirsek kıvrımından geçen atardamar bulunmalıdır. Bu atardamar genellikle dirsek kıvrımının 1/3 iç kısmından geçer ve kol açık durumda iken el parmağıyla hissedilir. Kol kası gelişmiş olanlarda ortada, çok yaşlı olanlarda daha da iç yanda bulunabilir. Bu nabzın yerinin saptanması, steteskop üzerine konacağı için önemlidir ( bazı elektronik cihazlarda nabız algılayıcı kısım varsa, bu bölge atardamar üzerine gelecek şekilde manşon yerleştirilmelidir. Sonra steteskopun diyafram kısmı bu atardamar üzerine orta sıkılıkta konur. Hava kesesi önce ölçümde tespit edilen sistolik KB değerinin 20-30 mmHg üzerinde olacak şekilde süratle puvar vasıtasıyla şişirilir. Şüphesiz bu sırada hava kaçırma vidası kapalı olmalıdır ( Bir elimizle steteskopu tutarken, diğer elimizle havayı pompalamaktayız ). Sonra kese basıncı saniyede 2-3 mmHg hızda, yavaş yavaş vida gevşetilerek düşürülür. Nabız sesinin hafif olarak duyulduğu an sistolik KB’nı gösterir. Hava kaçırmaya devam edilirken sesler giderek kuvvetlenir ve tekrar hafiflemeye başlar. Seslerin kaybolduğu nokta diyastolik KB’nı gösterir. Eğer ölçüm değerlerinde bir tereddüt olmuşsa, ikinci defa ölçmeden önce hava kesesi tamamen boşaltılır ve kese yeniden şişirilir. Yarı boşalmış bir kese tekrar şişirilirse KB yanlış olarak yüksek çıkabilir.

*Kendi kendine ( evde ) KB ölçümü: Hastaların KB’larını kendilerinin ölçmesi için elektronik cihazlar geliştirilmiştir. Bunlar manşonu üst kola yarleştirilenler, el bileğine sarılanlar veya parmaktan ölçenler olarak üç tiptir. İlk ikisi daha sık kullanılmaktadır. Bu ölçümler şu amaçlar için yararlıdırlar: Beyaz önlük hipertansiyonunu saptamak, KB’da başlangıçta kısa süreli yükselmeleri saptamak, tedaviye cevabı saptamak ve hastanın tedaviye aktif olarak katılması ve uyumunu artırmak. Sağlıklı cihazlarla yapılan ev ölçüm değerleri, gerek hipertansiyon tanısının teyidinde gerekse tedavinin düzenlenmesinde hekime yararlı olur.

Ölçülen KB’nı yazarken daha yüksek olan sistolik basınç yukarı yazılır ve bir / işaretiyle diyastolik basınç alta yazılır. Örneğin KB 120/80 mmHg diye yazıldığında – ki bunu okurken 120’ye 80 şeklinde okumalıyız- sistolik basınç 120, diyastolik basınç 80 mmHg (milimetre cıva)’dır. Eğer ölçü birimini cm ( santimetre ) Hg söyleyeceksek 12/9 cmHg demeliyiz.Kan basıncı nasıl ölçülür - Rozet Haber

Twitter'da Paylaş

Benzer yazılar


Kan basıncı nasıl ölçülür Hakkında Yorum YapınSponsorlu Bağlantılar