Türkiye’de Engelliler İçin Yapılan Çalışmalar Konusunda Belediyeler Yetersiz

11 ay önce 0
Türkiye'de Engelliler İçin Yapılan Çalışmalar Konusunda Belediyeler Yetersiz

Belediyeler her yıl engelliler konusunda sınıfta kalıyor. Özellikle İstanbul’da engelliler konusunda çok sayıda belediye engellilere uygun olmayan kaldırım ve düzleştirilmemiş yokuşlarla hizmetini eksik yerine getiriyor. Bu kötü yol ve kaldırımlar engelli olmayan kişileride zorluyor.

2005 yılında kabul edilen kanuna göre; Kamu kurum ve kuruluşlarına ait mevcut resmi yapılar, tüm yol, kaldırım, yaya geçidi, açık ve yeşil alanlar, spor alanları vb. sosyal ve kültürel alt yapı alanları ile gerçek ve tüzel kişiler tarafından yapılmış ve umuma açık hizmet veren her türlü yapılar 7 yılda engellilerin erişebilirliğine uygun duruma getirilmesi gerekiyordu. Bu kanun çıkıp rafa kaldıralı 12 yıl oldu. İstanbul’da her yer beton yığınına dönüştü ancak engellilere uygun şekilde yollarda bir düzelme olmadı. Çoğu otobüs durağı bile engellilere uygun değil. Aradan 10 yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen hep birşeyler eksik ve yarım.

Kötü yapılaşma nedeniyle tek şerit sıkışık araç yollarına sahip olan İstanbul’da ne yazıkki engellilerin araçlarını kendi başlarına sürebilecekleri yollar yapılmamakta. Yollardaki fiziksel engeller nedeniyle pek çok engelli bireyin, toplumsal hayata katılımı olamamaktadır.

Yaya kaldırımlarında özellikle tekerlekli sandalye kullanıcıları açısından problem oluşmasını engellemek için kaldırım kesitinin eğimi yüzde 2’den küçük olması gerekiyor.

Yaya Kaldırımı kaplaması, kaymayı önleyici ve dolaşmayı kolaylaştırıcı, yollardaki basamak vb. yol yüzeyindeki yer altı tesisatı rögar kapakları çıkıntı oluşturmayacak, ani seviye değişiklikleri, kesilmeyen, sürekli veya aynı seviyede zemin oluşması gerekiyor.

Yaya geçitleri farklı yönde hareket eden yayaların ve taşıtların kesişim noktası olduklarından, ayrıca karşıya geçişlerin belli bir sürede tamamlanması gerektiğinden, geçit tasarımında bu durumu dikkate alan kural ve standartlara uyulması gerekiyor.

Yol düzenlemeleri, tekerlekli sandalyeliler, bebek arabası kullananlar, bastonla ya da destekle yürüyen kişiler, çok kısa boylular ve çocuklar düşünülerek hazırlanmalı; az görenler dahil görme engelliler, tarafından da yaya geçişinin başlangıcının duyumsanabilmesi konusunun göz ardı edilmemesi gerekiyor.

Tüm engelli grupları ve ailelerinin faydalanacağı açık ve yeşil alanların, engellerine uygun donatı ve düzenlemelerle değerlendirilmesi gerekiyor. Kentsel çevrede yapılacak düzenlemeler engellilerin topluma uyum sağlamasına büyük bir katkı sağlamaktadır.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç
Hangi Marka Hangi Ülkenin | Amerikan Malları Listesi