Doğu Türkistan’da Referandum Olsa Ne Kadar Oy Çıkardı

12 ay önce 0
Doğu Türkistan'da Referandum Olsa Ne Kadar Oy Çıkardı

Dini yönden hiçbir baskı altında olmayan ve özgürlükleri kısıtlanmayan İspanya’nın Katalan özerk bölgesi ile Irak kürdistan bölgesel yönetimi tamamen keyfi referandumlar düzenleyerek parçalanmak istediği bir dönemde, 1949 yılından beri Çin’in işgali altında yaşayan Doğu Türkistanlılara karşı Çin hükümeti her gün insan haklarına aykırı anormal yasaklar uygulamaya devam ediyor.

Çin, insan haklarını ihlal ederek çok sayıda yasağı ve baskıyı müslümanlara karşı uyguluyor. Dünya ülkeleri ve islam ülkeleri her zamanki gibi bu konuda sessiz ve etkisiz.

Çin, son olarak müslümanların evlerinde bulunan Kur’an-ı Kerim ve seccadeleri yasakladı. Teslim etmeyenlerin ağır cezalar alacağı ifade ediliyor. Her evde bir Kur’an ve seccade olduğu belirtiliyor.

Çin, daha önce yine insan haklarını ihlal ederek Uygur Türklerinin Müslüman isimlerini kullanmasını yasaklamıştı. Sakıncalı bulunan isimler için bir liste oluşturulmuş ve bu isimleri taşıyanların adlarını değiştirmeleri istenmişti.

Doğu Türkistan’da referandum yapılsa çok büyük bir farkla bağımsızlık oyunun çıkacağı kesin ama buna Çin polisi İspanya polisinden daha sert müdahale yapacağı da kesindir. Dünyadaki başarısız yöneticilere sahip müslüman ülkeler gözlemci olarak buna destek verseydi durum tam tersi olabilirdi.

Çin, halk cumhuriyeti olmasına rağmen sadece Han Çinlilerinin egemenliğinde olan Çin kültür ve milliyetçiliğiyle sürekli olarak, Doğu Türkistan, Tibet ve İç Moğolistan’ı baskı altında tutarak, azınlık durumuna düşürüp asimile etmeye çalışan sömürgeci bir devlet durumunda. Doğu Türkistan, Tibet ve İç Moğolistan sorunu aynı zamanda bir insanlık sorunudur. Yok, edilmeye çalışılan kültürlerin var olma mücadelesidir.

Çin bir kez parçalandığı takdirde 5-6 parçaya ayrılacak. Kuzey Çin bölgesi, Doğu Türkistan ve Tibet’in kuzeyinden başlayıp Kore’ye kadar uzanır ve sanıldığı gibi Çin coğrafyası değildir. Çin kurulurken Mançu, Moğol, Uygur, Tibet, Miao ve Yao milletleri kendi kaderini tayin etme haklarının kabul edileceği sözüyle birleştirilmiştir. 1949 yılında ise Çinlilerin bu konuda yalan söylediği ortaya çıkmıştır.

Çin İşgal Ettiği Topraklardan Ne Zaman Çekilir Çin’de İnsan Hakları İhlalleri

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç
Hangi Marka Hangi Ülkenin | Amerikan Malları Listesi